Oltu Tesbihcim Erzurum

Kategorilendirilmemiş

Oltu Taşı Nedir

Erzurum’un Oltu ilçesindeki köylerde yerin altından binbir zahmetle çıkarılan Oltu Taşı, Ardıç ağacının yüzyıllarca fosilleşmesi sonucu oluşur. 3213 sayılı Maden Kanunu ile kıymetli taşlar arasında yer edinmiştir. Son yıllarda rezervlerin azalması, Oltu Taşı’nı daha değerli hale getirmiş ve imitasyon(taklit) taşların piyasada daha fazla yer edinmesine sebep olmuştur.

Rus taşı, Gürcistan Taşı, İthal Taş gibi isimlerle anılan bu imitasyon taşın gerçek Erzurum Oltu Taşı’ndan ayırt edilmesi hayli güçtür. Bu taş fosilleşmesini tamamlamadığı için daha kırılgan ve değersizdir. Taşın değersiz oluşundan ötürü CNC makineleri yardımıyla özellikle nokta işlemeli ithal taş tesbihler üretmektedir. Zira Oltu Taşı gibi değerli taşlar makine üretimi esnasında zayiata sebep olmaktadır.

Oltu Taşı‘ndan imal edilen ürünler tamamen el işçiliği olmak zorundadır. İşlemeler üzerindeki deformiteler ürünün el işçiliğiyle tasarlandığını, danelerin habbe deliklerindeki deformiteler ise Oltu Taşı’ndan imal edildiğini kanıtlar. Fakat Oltu Taşı’nı taklitlerinden ayırt etmenin en kesin yolu zımparaya sürterek zımpara üzerinde oluşan izin rengini gözlemlemektir. Eğer kahverengi bir renk görürseniz Oltu Taşı olduğunu, siyaha yakın bir renk görürseniz ithal taş(Gürcistan taşı) olduğunu gösterir. Normal bir sade Oltu tesbih 250 TL olurken, ithal taş tesbih kalitesine göre 50 TL’den 200 TL’ye kadar değişkenlik gösterir. Piyasada ithal taş tesbihler bir yana, daha kötüsü 10 TL değerindeki kalitesiz plastik ürünler Oltu Taşı adı altında pazarlanmaktadır.

Oltu Taşı’ndan yalnızca tesbih değil, anahtarlık, araba süsü, pipo, sipsi, ağızlık, kolye, bileklik, küpe, kalem gibi aklınıza gelebilecek her şey imal edilebilmektedir.

Erzurumlu kardeşler Muhammet ve Şerif Usta, 40 yılı aşkın süredir Oltu Taşı sanatına yön vermiş ve güven kazanmıştır. Birçok haber kanalını imalathanelerinde misafir etmiş, birçok ünlü isime tesbihlerini takdim etmiştir. Erzurum’da faaliyet gösteren istisnasız bütün tesbih satıcılarının yakından tanıdığı, sektörün sevilen simaları haline gelmiştir. Sizleri Erzurum Nazik Çarşıda bulunan imalathanemizde misafir etmekten memnuniyet duyarız.

Ustamızın Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır videosunu inceleyebilirsiniz: